• Ćwiczenia

          • Uwaga Rodzice!!!

            - dzieci objętych terapią logopedyczną w przedszkolu a także nie uczestniczących w niej

             

             

            1.  Wady wymowy powodują szereg problemów w komunikacji, co ma negatywne znaczenie dla funkcjonowania dziecka w społeczeństwie. Terapia logopedyczna ma więc niwelować wszelkie nieprawidłowości językowe, a tym samym pomóc dziecku w integracji                              z rówieśnikami. W większości sytuacji same ćwiczenia z logopedą to za mało, aby pobudzić            u dziecka prawidłowy rozwój mowy. Konieczne jest regularne kontynuowanie ćwiczeń logopedycznych również w domu. Wówczas następuje utrwalanie i rozwój umiejętności, które dziecko nabyło podczas pracy z logopedą. Dziecko uczy się mowy przede wszystkim                w naturalnych sytuacjach, podczas wykonywania codziennych czynności i obserwacji otoczenia.
            2. Ćwiczenia powinny być dobrą zabawą. Należy je wpleść w zwykłe czynności dnia codziennego. Okazji do logopedycznej zabawy jest wiele. Ćwiczyć można podczas kąpieli,             w trakcie posiłku, na spacerze, podczas wizyty w sklepie, śpiewania piosenki itd. 
            3. Powinno się zadbać o stałą porę wykonywania ćwiczeń. Dziecko łatwiej zaakceptuje konieczność wykonywania ćwiczeń logopedycznych, jeśli staną się one częścią codziennego rytuału.
            4. Podczas ćwiczeń powinno się angażować wiele zmysłów. Im więcej zmysłów dziecka zaangażujemy w rozwój i kształtowanie prawidłowej mowy i komunikacji, tym skuteczniejsze będą nasze zabiegi i działania w tej sferze.
            5. Rodzic powinien być cierpliwy i konsekwentny. Konsekwencja w realizowaniu ćwiczeń logopedycznych w domu jest gwarancją sukcesu.
            6. Należy chwalić dziecko nawet za najmniejsze postępy – nic tak nie zmotywuje do dalszej pracy jak pochwały ze strony bliskich i ważnych dla niego osób.

             

            Bardzo ważne!!!

            Serdecznie proszę rodziców dzieci 5 i 6 – letnich  o systematyczne przynoszenie zeszytów do zajęć logopedycznych w wyznaczonym dla grupy dniu tygodnia, gdyż sprawdzenie stopnia opanowania otrzymanych ćwiczeń jest warunkiem przejścia do nowego materiału.

             Logopeda P1 Daria Filip